Deske za supanje
Deske za supanje so posebej za ta šport oblikovane deske. To niso stare deske za deskanje na vodi, pa tudi ne predimenzionirani longboardi. To so velike, plovne, a za svojo velikost neverjetno okretne in odzivne deske. Načeloma so daljše od 3 metrov, lahko tudi več kot 4 metre, z oblazinjenim zgornjim delom in konkavnim trupom, navadno imajo na spodnji strani repa enega ali tri smernike za usmerjanje. Med seboj se razlikujejo po dolžini, volumnu in namenu uporabe, saj jih lahko vozimo na mirnih vodah, na manjših ali velikih valovih, po ozkih rekah ali širokem oceanu.
Na tržišču je tako na voljo veliko različnih desk tako zaradi oblike kot tudi zaradi konstrukcije. Ta je lahko iz polipropilena, plastična konstrukcije, ojačena s steklenimi, karbonskimi ali kakšnimi drugimi vlakni, s polistirensko peno ali delno lesenim jedrom, z ozkim ali širokim zadnjim delom, z navojem, ki omogoča pritrditev zgloba in jadra, itd. V zadnjih letih so se pojavile tudi napihljive deske.
Vrste sup desk
Glede na vrsto dejavnosti, za katero se deska uporablja, jih lahko delimo v štiri kategorije:
SUP za deskanje na valovih
To so deske, ki so običajno krajše, imajo ožji nos in rep in so bolj ukrivljene. Takšna oblika sicer omogoča veliko lažje manevriranje na valu, vendar je na mirnih vodah manj stabilna, počasnejša in ne pluje v ravni liniji.
All-Around SUP deske
Večnamenske deske naj bi bile primerne za vse pogoje. Najprimernejše so za začetnike, saj omogočajo spoznavanje vseh možnih oblik tega športa z eno samo desko. Dovolj so široke in imajo velik volumen (od 190-220l), da so tudi zelo stabilne, imajo dokaj dobro drsno površino in držijo smer na mirnih vodah ali odprtem oceanu, po drugi strani pa omogočajo tudi osnovno manevriranje na valovih. Te so najprimernejše za družine, izposojevalnice in šole supanja.
Touring SUP deske
Te deske so optimizirane za mirne vode, veslanje na odprte morju in ‘jadranje’ oziroma veslanje z vetrom. Običajno so daljše od all-round desk, zato lahko dosegajo večje hitrosti. Njihov nos je pogosto koničast v obliki črke V, kar omogoča gladko, hitrejše in bolj ravno drsenje. Večina jih je dovolj širokih za začetnike.
Race SUP deske
Race deske oziroma tekmovalne deske so podkategorija touring desk. So ožje in zato še bolj hitre, a obenem tudi manj stabilne in zato za začetnike niso priporočljive. Uporabljajo se na veslaških tekmovanjih.
Windsurfing SUP deske
Wind SUP deske so podkategorija All-Around desk. Od njih se razlikujejo predvsem po nastavku za jadro, ki omogoča da s tako desko ne samo veslamo ampak tudi jadramo.
Napihljive SUP deske
Napihljive SUP deske so zelo popularne predvsem zaradi praktičnosti. Zaradi precejšnje dolžine ima veliko ljudi težave s transportom in shranjevanjem navadnih SUP desk. Za vse take je napihljiva deska, ki se zloži in spravi v vrečo kot nalašč. Napihljive SUP deske se uporabljajo sicer predvsem za rekreativno veslanje po mirnih vodah.
Izbira deske
Osnovno pravilo pri izbiri prave deske je, da težji, kot ste, večji volumen in širino deske boste potrebovali za bolj stabilno vožnjo. Vendar pa dodatna širina ni vedno boljša, saj širša deska slabše drsi po vodi, manjše osebe pa na njej tudi težje pravilno veslajo. Prav tako boste z večjim volumnom, kot ga potrebujete, prenašali okoli dodatno težo.
Ker prave formule za izračun in izbiro idealne sup deske ni, velja upoštevati nekaj dejavnikov:
1. naše (predhodno) znanje
2. na kakšnih vodnih površinah bomo desko največ uporabljali
3. ali bodo desko uporabljali tudi drugi družinski člani.
Osnovno pravilo pri izbiri volumna deske je, da vzamete desko z volumnom, ki ga dobite, če vaši teži prištejete 110. Vendar je treba pri tem še vedno upoštevati še vse zgoraj našteto.
Vaša prva sup deska naj bo dovolj široka in dolga, da bo omogočala dovolj stabilnosti in padci v vodo ne bodo tako pogosti.
Če iščete takšno desko, da bi jo lahko uporabljalo več ljudi, se odločite raje za desko nekoliko večje velikosti. Manjši lahko še vedno uporabljajo večjo desko, večji ali težji pa ne bodo kaj prida uspešno veslali na majhni deski.