SUP je okrajšava angleškega poimenovanja Stand up paddling (tudi Stand up paddle surf) za šport, pri katerem stojiš in veslaš. Stojimo, veslamo, opazujemo in občudujemo naravne lepote. Ali pa skupaj s prijatelji tiho drsimo po vodni gladini, po rečnih rokavih, prečkamo jezera oziroma plujemo pod mogočnimi klifi domače obale. Šport je v tujini iz dneva v dan bolj priljubljen med vodnimi rekreacijami, nad njim se navdušujejo tudi marsikateri zvezdniki in uspešni športniki.
Za supanje ne potrebujete predznanja in posebnih priprav, le nekaj prave opreme. Takoj, ko boste stopili na SUP desko in poprijeli za veslo, vam bo jasno, zakaj je danes to vse bolj priljubljena aktivnost. Je enostaven, sproščujoč in zabaven, ali pa, za tiste željne adrenalina, ekstremen šport po valovih in brzicah. Zaradi supanja bodo vaše počitnice ob morju ali jezeru dobile povsem drugačno dimenzijo. Vendar pa to še zdaleč ni le popestritev klasične ponudbe v turističnih krajih, temveč tudi prvovrstna telovadba za celo telo, spoznavanje okolice in zabavno druženje obenem. Si lahko mislite, da priveslate do šole, faksa ali službe? Ja, tokrat je to tudi pri nas mogoče.
Za koga je supanje primerno?
Supanje je šport, ki je dokaj preprost in dosegljiv prav vsem, tako kot kolesarjenje. Prav nič čudno ni, da so se ga lotili po vsem svetu, kjerkoli je omogočen dostop do vodnih površin, tako v velikih deskarskih središčih kot na majhnih bajerjih, saj je veliko enostavnejši za učenje kot deskanje na valovih, kajtanje ali deskanje na vodi (windsurfing). Presenečeni boste, kako hitro boste lahko obdržali ravnotežje na deski, če boste imeli desko primerne velikosti, oblike in širine. Že v eni uri lahko sami samozavestno drsite po vodni gladini. Zaradi nižjega težišča je celo bolj priljubljen pri pripadnicah nežnejšega spola- ne samo to, pogosto so ženske bolj usposobljene za SUP kot moški. Še najbolj pomembno pa je, da je ta aktivnost eno najbolj prijetnih načinov za druženje v naravi.
Deset razlogov, da poskusite SUP
1. To je super zabavna aktivnost!
2. To je šport, v katerem lahko uživajo prav vsi – moški, ženske, otroci, upokojenci, majhni in veliki, debeli ali suhi. Tej imenitni aktivnosti, primerni za vso družino, bi se z velikim veseljem pridružili še vaši štirinožni prijatelji.
3. Obstajajo številne lokacije, kjer lahko supate, naj bo to jezero, reka, morski zalivi…
4. Lahko supate sami ali v prijetni družbi. Predvsem na mirnih vodah je to tako enostavno, lahko med veslanjem klepetate z vsemi prijatelji, ki plujejo v bližini.
5. To je fantastična vaja za celo telo! Da ohranite ravnovesje na deski, je ves čas aktiven zgornji del telesa in že samo stoja na deski bo okrepila trebušne mišice. Veslanje je intenzivna vadba za roke in zgornji del trebuha, ki razvija moč, gibljivost, zmogljivost, stabilnost, hkrati pa je dobro tudi za naše srce in ožilje, zato je idealen trening za vzdrževanje kondicije pri vseh športih. Hitreje in močneje boste veslali, bolj intenzivna bo vadba. Pa še veliko bolj zabavno kot vadba v telovadnici je.
6. Ta sproščujoč, a še vedno intenziven občutek lebdenja, ko drsite po vodi, morate enkrat začutiti, da ga boste resnično razumeli. Stres preprosto odpade. To je zelo dobra vaja za um in duha, pa tudi telo.
7. Razgled z deske je veliko lepši, kot če sedite v čolnu. Poleg tega imate boljši pregled nad dogajanjem v vodi pod vami in širši okolici.
8. Supanje je resnično »zelena« dejavnost. Vse, kar potrebujete je deska in veslo – ne rabite motorja, bencina, ne povzročate hrupa, škode za plovne poti ali kakorkoli posegate v mirno okolje zelene in modre narave.
9. Supanje ponuja veliko – lahko gre le za prijetno druženje, manj ali bolj intenzivno vadbo, ali pa za adrenalinsko avanturo. Morda boste desko zamenjali za blazino, na kateri izvajate jogo in pilates, spet drugi pa bodo na deski še najraje lovili ribe.
10. To je enostaven šport, ki se ga prav vsak lahko nauči v petih minutah.
Prednostni in pozitivni učinki
Supanje je zabavna in izjemna aktivnost, ki vsestransko okrepi naše telo. Da pravilno zaveslate z veslom v vodo, morate obrniti tudi kolk in ramo, kar spominja na gibanje pri udarcu pri golfu, tenisu ali bejzbolu. A pri tej vodni aktivnosti je dejavno skoraj celo telo, od prstov na nogi za ravnotežje do glave, ki spremlja dogajanje in nadzoruje naše premike. Glavno nalogo supanju ima hrbtna mišica, ki omogoča pokončno držo in stabilizira zgornji del telesa. Trebušna mišica je aktivna pri zavesljaju, podpira rotacijo trupa pri premikanju vesel in sodeluje s hrbtno mišico pri uravnoteženju stoječega položaja na deski. Pri veslanju se krepijo mišice na tilniku, triceps in biceps na rokah, ker moramo ves čas obdržati ravnotežje se istočasno krepijo še mišice zadnjice, kvadriceps in zadnje stegenske mišice ter meča. Nič čudnega, da ne samo deskarski in windsurf, ampak tudi nekateri nogometni in smučarski trenerji uvajajo supanje kot del kondicijske priprave, ki odločilno vpliva na uspeh športnikov. S to aktivnostjo se izboljšajo motorične sposobnosti posameznika, njegova moč, vzdržljivost, koordinacija in gibljivost. Fizioterapevti v ZDA pri težavah s hrbtom pogosto predpisujejo supanje kot osnovno terapijo.
Nekaj znanih oseb v supanju
- Laird Hamilton in Dave Kalama, legendi deskanja na valovih in supanja, ki sta jahala največje valove na svetu.
- Rick Thomas nad supanjem navdušil celinsko Ameriko.
- Brazilki Andrea Moller in Maria Souza sta prvi ženski, ki sta leta 2006 s pomočjo supanja prečkali kanal med otokoma Molokai in Oahu (51 km dolg kanal z močnimi tokovi, velikimi valovi in nepredvidljivimi vremenskimi pogoji)
- Mickey Eskimo (Michael Ribloitol, nekdanji profesionalni windsurfer) , ki je supanje popeljal na povsem drug nivo in dokazal, da je na sup deski mogoče tudi skakati
- John Zapotocky, deskar, ki je pred petdesetimi letim zamenjal klasično deskanje za supanje in je še pri 92 letih aktiven supar.
- Archie Kalepa, legendarni deskar velikih valov, je znan po svoji odmevni SUP ekspediciji po Grand Canyonu (300 kilometrov)